2013. január 15., kedd

Száni és a német napiskola


SZÁNI

Néhány kilométerre van Pádumtól, a helyi gompa is megér egy látogatást, bár én nem tudtam rávenni magam a bemenetelre. Szép, régi, bár nagyobbrészt nagyobrészt lakatlan lakóházak, apró ablakocskák az üveg előtti időszakból fennmaradt fonott nyílászárókkal.  A helyi, németek által épített szolársulit megnézni gyalogoltunk ide, összevetni a négyhelységes sajátunkkal meg a sheji campusszal. Egyszerű szerkezetek ezek, mint a kerék, fekete hőcsapdával felszerelt épület napkollektorral, ráadásul a praktikus németeknek sikerült a jótékonykodást és az üzletet összehangolni. Nyáron, mikor a hőség alkalmatlanná teszi az épületet az oktatásra, akkor a kevésbé felmelegedő hátsó szobákban egy tibeti gyógynövényeket tanulmányozó kis laboratórium működik. Hallod, magyar gyógyszeripar?

Amúgy Németország közpénzmilliárdokkal van jelen Indiában. Kulcsszavak: fenntartható fejlődés a világ második leggyorsabban fejlődő országában. Fenntartható szemétkezelés, iható víz ellátás, szennyvízkezelés, deponálók építése a veszélyes hulladék számára, öko-turizmus fejlesztése (pl. ökotudatos turistacsoportok már mobil vécével utaznak, az indiai tömegturizmus (zarándoklások) káros mellékhatásáról majd máskor irok, a globális felmelegedés által erősen érintett India mezőgazdaságának felkészítése a várható kedvezőtlen változásokra, stb.

Indiában jelenleg 5% körül van a zöld energia felhasználása, ennek jelentős része (akárcsak Magyarországon) a mezőgazdaságban képződő biomassza elégetése. Indiában 400 millió embernek egyáltalán nincsen hozzáférése az elektromos hálózathoz, de pl. Ladakhban csak részlegesen, csak az esti órákban. Mindeközben 2030-ra megduplázódik India energiaigénye. Az ambiciózus Javaharlal Nehru National Solar Mission a növekvő energiaigényt a széndioxidkibocsátás növelése nélkül próbálja biztosítani napenergia felhasználásával, a mostani néhány száz megawattról néhány év alatt 20 gigawattra növelni a napkollektorók által termelt energiamennyiséget. Maharatsrában épül Ázsia legnagyobb, 125 megawattos naperőműve, nagyobbrészt német pénzből és segédlettel. A Zöld Elefánt indo-német közös cég a megujúló energiaforrásokra koncentrálva a cukornádtermelésekor keletkező hulladékból állít elő biogázt. Mindeközben, akárcsak Magyarországon, program indult a szörnyű hőszigetelésű (igen, Ladakhban is átfú a szél a hézagokon) házak, épületek szigetelésére, ami ugyancsak csökkentené India energiaigényét (hűtés-fűtés). Figyelem, analógia: egyes számítások szerint csak a kelet-európai lakások nyílászáróinak cseréjével kiváltható lenne a Nabukodonozor gázvezeték, mely az Oroszországtól való európai függést lenne hivatott csökkenteni.








Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése